Informatika bude povinná až za tři roky

Informační technologie už se vyučují na většině škol v Česku, povinný ale tento předmět bude až za tři roky. Co všechno se za tu dobu změní?

Technologie se posouvají mílovými kroky kupředu. Už dnes je nezbytné umět dobře ovládat počítač a pracovat s mobilem. V budoucnu se ale zřejmě tyto nezbytnosti ještě více rozšíří. Počítá s tím i školství, které by mělo v následujících třech letech více tlačit na výuku informatiky.

Informatika za tři roky

Distanční výuka je podle některých skvělá příležitost, jak všechny zúčastněné připravit na budoucnost. Učitelé si osahají technologie a vyzkouší dosud nepoznané možnosti. A budou na to mít dostatek času. V následujících třech letech by totiž měla ve všech základních školách probíhat příprava na budoucí výuku informačních technologií.

Online výuka sice může žáky leccos naučit, počítá se ale s tím, že až za tři roky by mohly školy ještě více přitlačit. Za tři roky tak bude informatika na základních školách povinná. A podle dostupných informací by měla obsahovat nejen základní seznámení s počítačem a kancelářskými programy, ale i další aktivity (například programování).

Co se děti naučí?

Cíl informatiky ale bude úplně jiný, než by se na první pohled mohlo zdát. Jedním z cílů bude naučit děti řešit problémy nebo získávat nové informace. To je ostatně schopnost, kterou musí mít každý nejen technicky zaměřený profesionál. I v obecném životě ale tato schopnost najde využití. Například při ověřování informací nebo hledání něčeho, co budou děti v dospělosti potřebovat.

Na některých školách se přitom těmto základním dovednostem vůbec nevěnuje pozornost. Školy tak mají čas do září 2024 na to, aby se na nezbytné změny připravily. I přes to, že se tyto dovednosti budou ve školách vyučovat, se ale nedají očekávat závratné změny. Přece jen se tyto schopnosti často naučí sami díky svému pobytu na internetu a při dobrodružstvích s mobilním telefonem.