Jak na tom byl knižní trh v loňském roce?

Knižní trh utrpěl okolnostmi posledních let. Podepsalo se to nejen na obratu, ale také na dalších statistikách. Jak se změnily oproti předchozímu období?

Knižní trh stále žije. V důsledku událostí posledních let a celé řadě dalších okolností ale opět došlo k nevyhnutelným změnám. Pojďme se tedy podívat, jak na tom byl trh s knihami v poslední sezóně.

Počet vydaných knih klesá

Dalo by se říct, že čísla na tuzemském trhu mají dlouhodobě klesající tendenci. Databáze knih za poslední období nepřidala tolik knih, což je způsobeno i nižším počtem vydaných titulů. V sezóně 2020/21 jich totiž vyšlo zhruba 13,5 tisíce oproti běžným 15 až 18 tisícům. Důvodem přitom nebyl jen covid, ale také klesající počet aktivních vydavatelů.

Ten v posledních letech klesá v podstatě každý rok. Zatímco ještě v roce 2015 jich v Česku působilo 2296, v roce 2020/21 už jejich počet klesl pod 1900. Registrovaných nakladatelů přitom naopak přibylo. A přibývá dlouhodobě, na aktivitě v podobě vydaných knih se to ale zatím nepodepisuje.

Dominují první tituly

Český trh a knižní databáze, ze kterých lidé čerpají, samozřejmě nespoléhají pouze na domácí tvorbu. Velký podíl měly překlady světových bestsellerů a zahraničních knih. 14 % z celkového počtu jich přitom vyšlo v původním jazyce. A nejvíce se poté překládalo z angličtiny. Celkově pak u nás vyšly knihy v celkem 17 jazycích. A i v tomto případě se opět jedná o pokles v porovnání s předchozím rokem, kdy v Česku vyšly knihy v celkem 23 jazycích.

Zajímavá je pak statistika prvních vydání. Právě první vydání totiž zabraly drtivou většinu všech vydaných knih v posledním období – a to hned 87 procent. Na trhu se tak neustále objevují nové tituly od známých i debutujících autorů. Jestliže tedy sami píšete knihu, máte velkou šanci, že se mezi ně dostanete jednou taky. Otázkou ovšem zůstává, jestli tato klesající čísla půjdou v dalších letech nahoru. To ale ukáže až čas.