Kyberšikana je označení pro formu šikany, která je vykonávána skrze elektronická média, tedy internet či mobilní telefon. Cílem kyberšikany je záměrné poškození uživatele daného média. Jak se však kyberšikana projevuje v praxi?
Základní rysy
I u kyberšikany platí, že je opakovaná, je zde agresor a oběť a má cíleně oběti ubližovat a stavět ho do nepříjemných situací. Mnohdy se však může stát, že za kyberšikanou stojí nevhodný žert, který se rozvine do většího problému.
Druhy kyberšikany
Kyberšikana může být prováděna různými způsoby a podle toho se dělí. Např. kyberstalking představuje pronásledování skrze kyberprostor, nejčastěji s pomocí SMS, chatu, sociálních sítí, telefonu atd. Dalším druhem kyberšikany je vyloučení, které představuje vyloučení obětí ze skupin v kyberprostoru. Stačí jedno kliknutí a zmizíte. Kybergrooming představuje manipulaci s obětí a snaha o vylákání ji k osobní schůzce. Dále je nutné zmínit flaming, který představuje nepřátelské chování útočníka k oběti, a to ve virtuálním světě. Existují samozřejmě i další, méně známé, druhy šikany.