Jaké druhy kyberšikany existují?

Kyberšikana je označení pro formu šikany, která je vykonávána skrze elektronická média, tedy internet či mobilní telefon. Cílem kyberšikany je záměrné poškození uživatele daného média. Jak se však kyberšikana projevuje v praxi?

Základní rysy

I u kyberšikany platí, že je opakovaná, je zde agresor a oběť a má cíleně oběti ubližovat a stavět ho do nepříjemných situací. Mnohdy se však může stát, že za kyberšikanou stojí nevhodný žert, který se rozvine do většího problému.

Druhy kyberšikany

Kyberšikana může být prováděna různými způsoby a podle toho se dělí. Např. kyberstalking představuje pronásledování skrze kyberprostor, nejčastěji s pomocí SMS, chatu, sociálních sítí, telefonu atd. Dalším druhem kyberšikany je vyloučení, které představuje vyloučení obětí ze skupin v kyberprostoru. Stačí jedno kliknutí a zmizíte. Kybergrooming představuje manipulaci s obětí a snaha o vylákání ji k osobní schůzce. Dále je nutné zmínit flaming, který představuje nepřátelské chování útočníka k oběti, a to ve virtuálním světě.  Existují samozřejmě i další, méně známé, druhy šikany.

, , , , , ,