Jak se připravit na přijímací pohovor do nové práce?

Rozhodli jste se změnit zaměstnání, odpověděli jste na inzeráty nabízející volné pracovní pozice a dostali jste jednu nebo více pozvánek na pracovní pohovor. Jak se na něj připravit, abyste uspěli?

Příprava na pracovní pohovor

Pokud jste odpověděli na Oferty pracy a uspěli jste se svým životopisem, musíte absolvovat vstupní pracovní pohovor, u kterého může být i váš budoucí nadřízený. Je potřeba udělat dobrý dojem.

Na každém pohovoru dostáváte podobné otázky – co můžete společnosti nabídnout, jaké máte dosavadní pracovní zkušenosti a znalosti, proč jste si vybrali zrovna tuto pracovní pozici, proč by na tuto pracovní pozici měli vybrat zrovna vás, co o pracovním místě a společnosti víte.

O společnosti se můžete mnohé dozvědět z jejího webu. Také můžete zkusit najít reference na internetu nebo zjistit, zda zde nepracuje někdo z vašeho okolí.

Na pracovní pohovor se dostavte včas, vhodně oblečení. Vydáte-li se do jiného města, zjistěte si předem trasu a čas potřebný na cestu. Je-li město vzdálenější, možná je vhodné se do něj vydat o den dříve a přespat třeba v hotelu, aby vás na cestě nepřekvapila nějaká nečekaná událost.

Outfit volte podle pracovní pozice o kterou se ucházíte. Má společnost přesně stanovená pravidla pro oblékání, které je formální nebo můžete využít neformální, ale elegantní outfit?

A co práce v zahraničí?

Rádi byste pracovali v zahraničí? Pak není nic snazšího, než se poohlédnout po volných pracovních pozicích na pracovních portálech. Mezi takové patří i hitpraca.pl, který nabízí volné pracovní pozice v sousedním Polsku. Volné pracovní pozice jsou zde seřazené podle pracovních míst nebo měst. Snadno tak naleznete třeba nabídku Praca Gdańsk. Připravte si životopis a motivační dopis v polštině a jakmile se objeví práce, která vás zaujme, ihned potřebné dokumenty zašlete na určený kontakt.