Nic se nemění. Žáci budou muset podstoupit přijímačky

Chvíli si politici hráli s tím, že by letos přijímačky úplně zrušili, nakonec se ale nic nemění. Studenti 9. tříd tak budou muset o střední školu tvrdě bojovat.

Tvrdé učení a přijímačky nanečisto. Tak zřejmě v tuto chvíli vypadají dny školáků, které se mermomocí chtějí dostat na vysněnou školu. Letošní rok, i když je tak turbulentní a zvláštní, totiž pro studenty devátých tříd nebude jiný. Budou muset projít přijímacími zkouškami stejně jako jejich předchůdci.

Přijímací zkoušky budou stejné

Chvíli to vypadalo, že by se zájemci o studium na středních školách mohli vyhnout přijímacím zkouškám. Kdo ale s touto možností počítal a vůbec se nepřipravoval, musí být v tuto chvíli zklamaný. Letošní testy nejenže budou, ale s největší pravděpodobností se ani nebudou lišit od minulých let.

To znamená, že školy opět sáhnou po testech od společnosti Cermat. Ta připravuje testy pro přijímací zkoušky na střední školy a státní maturity už dlouhá léta. A letošek nebude jiný. Očekává se, že by se nemělo slevit ani z obtížnosti testů. Ta už je ovšem tak nízko, že další snížení požadavků by bylo spíše na škodu.

Gymnázium upraví kritéria

Jak to ale bude s přijímačkami na gymnázium a na školy, kde rozhodují vysvědčení? Každá škola bude tuto situaci řešit různě. Velkou část by si ale opět měly uzmout testy, zbytek bodování pak vytvoří známky z předchozích let. Letošní deváťáci tak k přihlášce na gymnázium budou muset přiložit vysvědčení z poloviny 8. a 9. třídy. Vysvědčení za konec 8. třídy nebude započítánu kvůli distančnímu vzdělávání, které v tu chvíli nebylo ještě povinné. Žáci se tedy vyučování nemuseli účastnit, takže by vysvědčení nebylo relevantní.

Účast na distanční výuce ale nic nemění na faktu, že se žáci budou muset opět tvrdě připravovat na přijímací zkoušky. Ty jim mohou ulehčit přijímačky nanečisto online, kde si mohou vyzkoušet, co na ně vlastně čeká. Stejné odpovědi sice nebudou v ostrých testech, jejich struktura a styl ale zůstane stejný. Jestliže si tedy budete zkoušet přijímačky nanečisto Cermat doma, budete mít větší šanci na úspěch.