Víte, že existuje vysokoškolské studium na 3 nebo 5 let?

Možná vám to bude připadat jako jasná věc, ale víte, že můžete studovat programy tříleté nebo pětileté? Na začátku vašeho studia vám to může připadat celkem nepodstatné, později si však uvědomíte, že je to velmi důležité. Proč?

Studium na 5 let

Některé studijní programy můžete studovat 5 let v jednom kuse, to znamená, že nezískáváte bakalářský titul, ale jen finální Mgr. či Ing. A jaký vliv to má na vaše studium? Znamená to, že musíte studovat celých pět let, abyste nějaký titul získali, nemůžete to třeba po 3 letech vzdát, jelikož nemáte nic, čím byste své studium prokazovali. Znamená to také, že píšete jen diplomovou práci a děláte závěrečné státnice.

Studium na 3 roky

Běžnější je však bakalářské studium na tři roky, které je zakončeno bakalářskou prací a státnicí a následné magisterské studium. Výhodou je, že můžete studium ukončit po 3 let a jít studovat magisterské studium jinam či v jiném oboru. Nevýhodou je, že píšete bakalářskou práci a děláte státnici, což nutně nemusí být taková nevýhoda, jelikož získáte mnoho zkušeností pro psaní diplomové práce. Obojí má své výhody a nevýhody.

, , , , , ,